Jak reagovat na hněv?

Jak reagovat na hněv?

Je jen jeden způsob, jak reagovat na něčí hněv a to tím, že se naučíme být proaktivní a pozvedneme danou situaci na úplně jinou úroveň. Znamená to především to, že nepřevezmeme hněv, který na nás vysílá druhá osoba. Na vteřinku se zastavíme, zamyslíme se (tohle nedělá 99% lidí na světě!) a řekneme si: „Možná mám pravdu, ale možná se pletu. Pojďme se o tom více pobavit a možná zjistíme více.“

Tímto způsobem se můžeme vzdálit (jak fyzicky, tak emočně) od reaktivity druhé osoby. Pokud totiž uvažujeme reaktivně a posloucháme naše ego, je téměř jisté, že dojde k hádce. Pokud jsme však proaktivní, k hádce dojít nemůže aneb tam, kde není ego, není hádka.

Hněv se nikdy nepřekoná hněvem, ale láskou.
(Buddha)

Hněv je zrcadlo

Všimli jste si jedné věci? Že lidé, kteří uvnitř sebe drží hněv (ať už si toho jsou vědomi či nikoliv) jsou mnohem častěji napadáváni jinými lidmi a často i „bezdůvodně“?

Já osobně tohle znám z kolektivních sportů (konkrétně fotbalu a hokeje, které dělám), kde se do potyček dostávají hlavně a především ti sportovci, kteří jsou již vnitřně takto povahově nastavení. Čím více napadají a faulují své protihráče, tím více jsou i oni pak sami slovně i fyzicky napadáni a faulováni.

Vybití emocí nepomáhá!

V naší společnosti je zaběhnuté tvrzení, že „vybití zlosti a hněvu pomůže“, že „je nám po tom lépe“. Můžu vás ujistit, že to není tak úplně pravda. Toto ventilování vzteku nám sice pomoct může, ale pouze z krátkodobého hlediska. Z hlediska dlouhodobého není prospěšné vůbec v ničem. Nastává tedy otázka: Chceme se mít dobře jen dvě minuty nebo napořád?

Toto téma bylo v minulosti hodně diskutováno a zkoumáno a opakovaně bylo potvrzováno, že pokud dáme svému vzteku volný průchod, zmenšíme ho tím jen málo nebo vůbec ne (přestože nám takové to chování přináší určité uspokojení).

Dokonce bylo následně zjištěno, že výbuchy vzteku ještě navíc zvyšují podráždění emočních center v mozku, a lidé se pak proto cítí ještě rozzlobeněji. Dále bylo díky několika výzkumům zjištěno, že když lidé mluvili o tom, jak svůj vztek obrátili přímo proti tomu, kdo jej vyvolal, výsledkem bylo spíše delší trvání vzteku než jeho ukončení. Mnohem účinnější bylo, když se lidé nejprve zklidnili a poté mohli vést spor daleko konstruktivněji a asertivněji.

Slunce nám pomůže z kabátu rychleji než vítr.
(Dale Carnegie)

Hněv způsobuje srdeční problémy

Běžně se také ví, že častý hněv způsobuje problémy se srdcem. Klesá účinnost srdečního stahu a dochází k ischemii myokardu, tedy nebezpečnému snížení prokrvení srdečního svalu.