Spravedliví lidé

Spravedliví lidé

Mezi námi existují lidé, kteří toho tolik vědí, kteří se tak moc vzdělali, že se začínají považovat za duchovně vyspělé. Praví duchovně vyspělí lidé (v Kabale používáme termín „spravedliví“ lidé) jsou ale spíše jako malé děti, čistí a nevinní ve svých srdcí.

Nikdy nesmíme dopustit, aby se to, co víme, změnilo to, kým jsme. Musíme uplatňovat vzdorování a kontrolu, aby naše srdce zůstala čistá. Příliš mnoho lidí se v poslední době začalo zajímat o spiritualitu. Mnoho z nich pak nabývá dojmu, že jsou spirituální už jen proto, že jsou součástí nějakého spolku, přečtou si nějakou moudrou knihu nebo se jen zkrátka „nechovají špatně“. Pojďme si proto nyní říct, co to znamená, když o někom řekneme, že je „duchovně vyspělý“.

Co přesně charakterizuje duchovně vyspělého člověka?

Zohar říká, že duchovně vyspělý člověk (tzadik) je někdo, kdo dosáhl úrovně vědomí, která je známá jako Sefira Jesod.

Duchovně vyspělý člověk věří, že dojde ke Konečnému Vykoupení a ani ve skrytu duše o tom nepochybuje.

Zohar nám říká, že si duchovně vyspělý člověk volí den, kdy opustí tento svět. V den odchodu (den úmrtí) se pak každý rok znovu zjevuje v koncentrované podobě všeho Světla, které za celý svůj život na Zemi odhalil.

Duchovně vyspělí lidé (tzadikim) nežijí ve strachu, ale jedna myšlenka je u nich vždy: „Možná nedělám dost.“. Pokud je tedy nějaká věc, které se vůbec bojí, pak je to tato – že nenaplní svůj vlastní potenciál.

Nikdo (ani tzadik) není a ani nemůže být dokonalý

Ať už na nás mohou duchovně vyspělí lidé působit jakkoliv „dokonale“, pravdou je, že i oni občas sejdou z cesty. Koneckonců to je důvodem pro to, proč se vůbec narodili. Na této planetě neexistuje jediná lidská bytost, která by byla dokonalá. Každý z nás se narodil z toho důvodu, aby něco napravil. Dříve nebo později musí přijít test v podobě příležitosti se duchovně posunout.

Proč někteří duchovně vyspělí lidé trpí a jiní ne?

Proč se někteří duchovně vyspělí lidé těší prosperitě, dobrému zdraví a štěstí, zatímco jiní snášejí hrozné utrpení?

Kabala vysvětluje, že jejich duše si ve skutečnosti vybere okamžik narození a fyzické tělo, do kterého se vtělí. Duchovně vyspělá duše si tak často záměrně zvolí život plný utrpení, a to jen a především z toho důvodu, aby pomohla napravit hříchy celé generace, a zabránila tak velkému soudu a ničení světa.

Ty duchovně vyspělé, kteří na tomto světě trpí, pak Bůh odškodňuje zajištěním jejich zásluh ve Světě, který přijde. Vše je tak naprosto spravedlivé a nikdo není ochuzen.

36 lidí na světě

Někteří tzadikim (mn. č. od slova tzadik) se reinkarnují pouze kvůli našemu světu. V každé generaci tedy může existovat Mojžíš. Každá generace může přinést Konečné vykoupení. V každém životě je 36 duchovně vyspělých duší (Lamed Vavniks), které drží svět pohromadě (brání ho před zničením). Jsou to dobré, laskavé duše – duchovně vznešené bytosti, které dokážou opustit svá těla a cestovat do míst, kde je utrpení, aby přinesly léčivou energii.

Kdo jsou tito lidé? Vzhledově vypadají jako my. Jsou mezi nimi obuvníci, učitelé, tesaři, zkrátka mohou vypadat jakkoliv. Nikdo z nás neví, kdo tito jedinci skutečně jsou, ale to není podstatné. Podstatné je to, že díky nim zůstává naše planeta stále zachována (tito lidé ji udržují v energetické ROVNOVÁZE).

Jedna studie zveřejněná v časopise Time ukázala, že za posledních 100 let došlo někde na světě v průměru k 36 válkám ročně (stejně jako je na světě 36 spravedlivých lidí). Že by náhoda? Ano, tomu bychom mohli věřit, kdybychom však nevěděli, že náhody neexistují.