Chleba ostudy

Chleba ostudy

Teď si nejspíš říkáte: „Chleba ostudy? Co je to za prapodivný název?“ Nebojte, taky jsem tak reagoval, když jsem na tento hodně zvláštní termín narazil poprvé. Faktem ale zůstává, že pokud chceme pochopit cokoliv, co se na těchto webových stránkách objevuje, je především nutné pochopit tento termín.

Ač se to tak může jevit, tento pojem nemá vůbec nic co dočinění s pekařstvím. „Chleba ostudy“ je ve skutečnosti duchovní termín, který se používá, když dostaneme něco za nic. Je to ten nepříjemný pocit zahanbení, který cítíme, když dostaneme něco, co jsme si nezasloužili.

Chleba ostudy je vesmírný zákon, který říká, že cokoliv, co v životě dostaneme bez vlastního přičinění nás nemůže dlouhodobě naplnit/uspokojit.

Všechno v životě si totiž musíme zasloužit! Pro lepší pochopení dám několik příkladů ze života:

• Dostal jsi jedničku z písemné zkoušky, protože jsi podváděl.

• Vyhrál jsi milióny v loterii a začneš bezhlavě utrácet. Utrácíš tak dlouho až se počáteční euforie změní v tragédii. Ztrácíš kamarády, hádáš se se svým bratrem, že jsi mu půjčil méně peněz než své sestře. Do práce nechodíš. Doma se nudíš. Nemáš komu bys zavolal. Manželka ti je nevěrná. Je ti mizerně. Začneš mít myšlenky na sebevraždu. Přeješ si, abys mohl vrátit život do starých kolejí …

• Právě jsi byl povýšen. Ne ale za dobře odvedenou práci, ale protože jsi šéfův oblíbenec.

• Dostal ses na střední jen proto, že tví rodiče uplatili ředitele školy.

• Někdo ti dal bezdůvodně nějaké peníze.

• Jsi osmiletá holka, která se těší až bude hrát se svými kamarády na schovávanou. Dneska pikáš ty. Jsi plná vzrušení a očekávání. Zavřeš oči, napočítáš do desíti a začneš pikat: „Před pikolou za pikolou, nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát.“ Otevřeš oči, otočíš se a zjistíš, že všechny děti stojí ve tvé těsné blízkosti a zírají na tebe. Jsi pořád plná očekávání, jak asi hra dopadne? Asi sotva. Můžeš dosáhnout účelu hry, pro který se hra hraje? Asi těžko. Jsi ráda, že jsi „našla“ všechny děti a hru vyhrála? Samozřejmě že ne. Abys měla potěšení ze hry, musí se všechny děti nejdříve schovat. Pokud nezažiješ žádnou výzvu, znamená to, že zažíváš Chleba ostudy.

• Jsi profesionální golfista a pokaždé co máchneš hůlkou trefíš jamku. Napoprvé. Bez jakýchkoli problémů. Vyhráváš turnaj za turnajem. Jsi ale šťastný? Nejdříve ano. Prvních několik turnajů je jako z pohádky. Stáváš se slavným a obdivovaným. Po čase ale zjistíš, že jiná možnost ani neexistuje. Jakýkoli míček, co odpálíš skončí stejně v jamce. Stáváš se nešťastným. Proč? Hraní golfu pro tebe přestalo být výzvou. Víš, že nemůžeš prohrát. Veškeré vzrušení ze hry vyprchává. Golf tě přestává bavit. Nudí tě. Nesnášíš ho. Přeješ si, abys alespoň jednou v životě nějakou jamku netrefil, ale… Skvostný začátek kariéry je za tebou a začínáš dlouhodobě trpět. Chleba ostudy se stal tvým každodenním těžce stravitelným chlebem.

• Jsi malý kluk, který slaví své desáté narozeniny. Tvůj otec ti koupil puzzle. Jelikož tě má rád a nechce tě vidět se trápit u jeho sestavování, rozhodl se ho složit za tebe, zarámovat a předat už hotové. Jsi na něj naštvaný, protože ses těšil, že si ho složíš sám. Tvůj otec způsobil tvé prožití Chleba ostudy.

Na rovinu. Kdo z nás by chtěl vyhrát mistrovství světa, aniž by odehrál jediný zápas?! Zkus si teď představit, jak ti předseda sportovní asociace předává zlatý pohár pro mistra světa a všemu přihlížejí milióny lidí u televizních obrazovek? Jak by ses asi cítil?

A teď si představ, že bys skutečně prošel všemi zápasy a vyhrál i nejtěžší finálový zápas, ve kterém bys navíc svým gólem z poslední minuty rozhodl o celkovém vítězství týmu? Myslím, že nemusím dál pokračovat …

Po tomto článku už každý z nás pochopí, proč děti bohatých rodičů žijících v nejluxusnějších místech světa berou drogy, flákají se, jsou rozmazlené, odmlouvají, neváží si luxusních aut, které dostaly k narozeninám apod. Mají všechno na co si vzpomenou, a to je problém. I přes veškerý luxus jsou nešťastné a nespokojené. Pojďme si tedy ještě jednou vše shrnout.

Chleba ostudy nastává, když:

• přijímáme něco za nic
• dostaneme něco, co jsme si nezasloužili
• nejsme příčinou, ale jejím následkem
netvoříme, jsme pasivní a na okolní situace jen reagujeme

Jak poznáme, že tento pocit zažíváme?

• je to příliš snadné
• cítíme se pohodlně
necítíme výzvu
nejdeme proti své přirozené povaze, jen reagujeme

PŘÍBĚH: https://chcesvedetpravdu.cz/pribeh-chleba-ostudy/